Klára Mičulková

Jak se připravit na rodinné focení

Don’t panic!! Asi si říkáte proč to tady píšu, ale věřím, že základ krásných fotek začíná u vás, vaší rodiny a nálady s jakou na focení přijedete.

Berte focení jako zážitek a ne nutné zlo. (Zejména pánové občas chodí z donucení a protáčejí mi oči, když je někam pózuju na rodinou fotku). Jelikož nejraději a nejčastěji fotím venku nebo u vás doma, tak myslím, že nebude problém být v klidu a uvolnit se.

Termín se vždy snažím domlouvat tak, aby děti byly odpočaté a spokojené. Když v den focení zjistíte, že dítě nemá svou obvyklou náladu nebo bude mít posunuté spaní a museli byste ho na focení budit, raději mi zavolejte a zkusíme to domluvit (u mini focení bohužel z kapacitních důvodů toto nelze, tam prosím o dodržení termínu).

Na začátku se trochu seznámíme, necháme děti proběhnout a prozkoumat okolí. Venku můžeme fotit během procházky.

V ideálním případě bude skvělé, když se barevně sladíte. Nejlepší jsou neutrální barvy bez nápisů. Jednobarevná trika s riflemi, košile nebo šaty v podobném odstínu nebo naopak kontrastní. Pěkně vypadají šátky, klobouky nebo jiné doplňky. Když si sebou vezmete 2-3 druhy oblečení, můžeme ho během focení vystřídat, není nutné. Záleží, zda chcete fotky použít např. do kalendáře, aby nebylo vše stejné.

Děti se často seknou, že se převlékat nechtějí nebo přijdou ve svém oblíbeném triku spidermana. Chápu, nedá se nic dělat, ale pak také i vy musíte být smíření s výslednými fotkami. Když to ladí, vypadá to prostě lépe.

Dobu focení počítejte 1-2 hodiny, podle spolupráce dětí, příp. převlékání atd. Když budou děti opravdu ve špatné náladě, přichází na řadu Don’t panic. Po zkušenostech mohu říct, že nejlépe funguje, nechat je na chvíli být, vyslechnout je, v čem je problém a netlačit na ně. Znovu to za chvíli zkusíme a pokud ani potom nechtějí spolupracovat, vymyslíme jiný termín. Ani vy, ani já nestojíme o křečovité fotky, kdy vám pod výhruškami dítě nasadí umělý „sýr“.

Proto opět říkám, focení berte jako zážitek, pohodovou procházku a užití si okamžiku. Vždy nastane aspoň chvilka, kdy zapomenete na to, že tam jsem a úsměvy pak přijdou samy a přirozeně. Nebojte se, pomůžu vám naladit se a uvolnit se. 

 

© 2023 Klára Mičulková